Reservationer Kunskapens hus
Det går inte att reservera läromedel från Kunskapens hus.
204781
Rex och Lisa och hunden som gått vilse / text: Dori Hillestad Butler ; illustrationer: Nancy Meyers ; översättning: Catharina Andersson.
Utgivningsår: 2021
Språk: Svenska
Medietyp: Bok
Förlag: Nypon
Anmärkning: Första svenska upplaga 2021. Ingår i svit av fristående verk. Svårighetsgrad: Lix 11, lättlästnivå 3.
Originaltitel: King & Kayla and the case of found Fred
Antal reservationer: 0
Innehållsbeskrivning
Rex och Lisa är hos farmor. Det är sommar och de är ute i trädgården. Då hittar de en hund som har gått vilse och kommit ifrån sina människor. Rex får veta att hunden heter Fred, och han lovar att de ska hjälpa honom. Fred ger en ledtråd, och nu måste Rex berätta om den för Lisa. De måste ju hjälpa Fred./Btj.
Här finns titeln:

Andra titlar av samma författare
Liknande titlar
Logga in
Sök vidare
Om författaren

Läs mer
Sök på andra webplatser
Obs!
Tänk på att välja "rätt" medietyp!
Du som vill låna vanliga ljudböcker att lyssna på väljer "Ljudbok, CD" eller "Ljudbok, MP3". Står det istället "Talbok, DAISY" innebär det att boken är till för synskadade, dyslektiker med flera.
Du som vill låna vanliga ljudböcker att lyssna på väljer "Ljudbok, CD" eller "Ljudbok, MP3". Står det istället "Talbok, DAISY" innebär det att boken är till för synskadade, dyslektiker med flera.