Reservationer Kunskapens hus
Det går inte att reservera innestående böcker på biblioteket på Kunskapens hus. Kontakta Kinna bibliotek på telefon: 0320 21 70 90 eller epost:bibliotek@mark.se så hjälper vi till.
172114
Lasse-Maja : stortjuven som blev författare och legend / Lars Ericson Wolke.
Utgivningsår: 2017.
Språk: Svenska
Medietyp: Bok
Förlag: Carlsson
Antal reservationer: 0
Innehållsbeskrivning
Lars Larsson blev känd redan i sin samtid, det tidiga 1800-talet. Han var ofta klädd i kvinnokläder och kom att kallas Lasse-Maja. I sin självbiografi berättade han om sina stölder, rymningar från polisen och framför allt hur han lurade välbärgade personer. Här redogör historieprofessorn Lars Ericson Wolke för verklighetens Lasse-Maja samtidigt som han sätter in berättelsen i ett vidare socialhistoriskt och kriminalhistoriskt sammanhang.
Här finns titeln:

Andra titlar av samma författare
Liknande titlar
Logga in
Sök vidare
Om författaren

Läs mer
Sök på andra webplatser
Obs!
Tänk på att välja "rätt" medietyp!
Du som vill låna vanliga ljudböcker att lyssna på väljer "Ljudbok, CD" eller "Ljudbok, MP3". Står det istället "Talbok, DAISY" innebär det att boken är till för synskadade, dyslektiker med flera.
Du som vill låna vanliga ljudböcker att lyssna på väljer "Ljudbok, CD" eller "Ljudbok, MP3". Står det istället "Talbok, DAISY" innebär det att boken är till för synskadade, dyslektiker med flera.