Reservationer Kunskapens hus
Det går inte att reservera innestående böcker på biblioteket på Kunskapens hus. Kontakta Kinna bibliotek på telefon: 0320 21 70 90 eller epost:bibliotek@mark.se så hjälper vi till.
155524
Malala : flickan som stod upp för rätten att gå i skolan och förändrade världen / Malala Yousafzai ; med Patricia McCormick ; översättning: Lina Erkelius.
Utgivningsår: 2015.
Språk: Svenska
Medietyp: Bok
Förlag: BW
Originaltitel: I am Malala
Antal reservationer: 0
Innehållsbeskrivning
En utgåva av Malala Yousafzais memoarer Jag är Malala, speciellt anpassad för unga läsare. Under sin uppväxt i ett en gång lugnt område i Pakistan kämpade hon för sin rätt att få utbildning. Hon var bara tio år när talibanerna tog kontroll över hennes hemstad.
Här finns titeln:

Andra titlar av samma författare
Liknande titlar
Logga in
Sök vidare
Om författaren

Läs mer
Sök på andra webplatser
Obs!
Tänk på att välja "rätt" medietyp!
Du som vill låna vanliga ljudböcker att lyssna på väljer "Ljudbok, CD" eller "Ljudbok, MP3". Står det istället "Talbok, DAISY" innebär det att boken är till för synskadade, dyslektiker med flera.
Du som vill låna vanliga ljudböcker att lyssna på väljer "Ljudbok, CD" eller "Ljudbok, MP3". Står det istället "Talbok, DAISY" innebär det att boken är till för synskadade, dyslektiker med flera.